Menu
Your Cart

Güneş Paneli

Elektrik Üreten Sistemler

Güneş enerjisi, basitçe, güneş tarafından sağlanan enerjidir. Güneş enerjisinin elektrik üretimini mümkün kılan güneş radyasyonudur. 

Güneş radyasyonundan elektrik doğrudan fotovoltaik (PV) hücrelerden üretilebilir. (Fotovoltaik kelimesi “ışık” ve “elektrik” anlamına gelir.) Bu hücreler “fotovoltaik etkiyi” sergileyen materyallerden yapılır, yani güneş ışığı PV hücresine çarptığında, ışığın fotonları hücredeki elektronları harekete geçirerek akmasına neden olur ve elektrik üretimini sağlar.

Kısaca Güneşten yararlanarak elektrik üreten sistemlere Fotovoltaik sistemler (PV) olarak adlandırılır. Elektrik üreten sistemler ışığı foton denilen küçük taneciklerle yayarlar. Taneciklerde biriken enerjiler güneş panelleri yardımıyla elektriğe dönüştürürler.

Güneş panelleri elektrik akımının oluşabilmesi için iletken teller üzerinde elektronları hareket ettirecek yarı iletken maddelere sahiptir. Işık bu maddeler üzerine düştüğünde de ışıktaki enerji eksi yüklü elektronların hareket etmesini sağlar. Böylece elektrik akımı oluşur.

Özellikle elektrik şebekelerinin ulaşamadığı yerlerde elektrik sağlaması amaçlı kullanılan güneş enerjisi panelleri elektrik enerjisini ücretsiz olarak elde etmeye imkan verir. Aynı zamanda çevreye zarar vermemesi yönüyle tercih edilmektedir.

Güneş Panelleri Bileşenleri

Güneş Panelleri Nasıl Yapılır?

Fotovoltaik (PV) güneş panelleri birçok güneş hücresinden oluşur. Güneş hücreleri, yarı iletkenler gibi silikondan yapılmıştır. Güneş hücreleri, bir pil gibi, bir elektrik alanı yaratan pozitif bir tabaka ve negatif bir tabaka ile üretilmiştir.

Güneş Enerjisi CO2 üretir mi?

Güneş enerjisi hiçbir emisyon üretmez. Fosil yakıtlarda üretilen bir megawatt saatlik enerjisi yaklaşık 0,75 ila 1 ton CO2’yi üretir, bunun anlamı her üretilen 1 megawatt’lık güneş enerjisi CO2 üretmeyerek doğamıza zarar vermez.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

  1. Güneş Enerjisi Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Kaynak Sonsuzdur.
  2. Uzak bölgerde yaşayan ve ulusal şebekeye bağlı olmayan insanlar için elektirk üretebilecek bir enerji kaynağıdır.
  3. Güneş enerjisi sessizdir ve CO2 sıfırıdır.
  4. İhtiyaçtan fazla üretilecek olan güneş enerjisi, şebekeye bağlanarak satılabilir.
  5. Güneş panelleri kurulduğunda diğer enerji kaynaklarına göre daha az bakıma ihtiyaç duyar.
Kaliteli Güneş Enerjisi Ürünleri Bulabileceğiniz Sitemize Hoşgeldiniz
Sitemizin açılışına özel, kısa süreli indirimli fiyatları kaçırmayın.